MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Wiadomości

Będą monitorowali jakość powietrza

Nim rozpoczniemy sezon grzewczy gmina pomyślała o stworzeniu systemu monitoringu powietrza na naszym terenie tak, aby mieszkańcy mogli czuć się pewnie podczas jesiennych i zimowych spacerów.
Problem ze smogiem pojawił się w styczniu bieżącego roku, gdy długo utrzymujące się mrozy i bezwietrzna pogoda kumulowały zanieczyszczenie powietrza, a stężenia przekraczały kilkukrotnie dopuszczalne normy. Pomimo, że teren naszej gminy nie jest bezpośrednio zagrożony takimi niedogodnościami pojawiały się zgłoszenia mieszkańców obawiających się o stan powietrza w okolicy ich domu.
W ślad za tym podjęliśmy działania zmierzające do zamontowania rejestratora w okolicy Urzędu Gminy, a w konsekwencji także i pozostałych miejscowościach. Urządzenie monitoruje ilość pyłów zawieszonych w powietrzu.
Obecnie pojawiła się możliwość sfinansowania tych działań ze środków zewnętrznych, dlatego gmina przystąpiła do partnerstwa z innymi samorządami.
Jako uczestnik projektu gmina działać będzie na rzecz obniżenia tzw. niskiej emisji, publikować na swojej stronie informacji o wysokości zanieczyszczenia powietrza na swoim terenie, zaplanowane zostaną także działania informacyjne i edukacyjne służące zwalczaniu tzw. niskiej emisji (m.in. w przedszkolach, szkołach, innych jednostkach podległych itp.).


data: 2017-08-31