MENU

logo gminy bobrowniki
biuletyn informacji publicznej powieksz czcionke pomniejsz czcionke
facebook miny

Wiadomości

Dzień Niepodległości w gminie Bobrowniki

W 99-tą rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowano w Domu Kultury w Bobrownikach uroczystą wieczornicę. Jak co roku obchody Dnia Niepodległości połączono z wręczeniem statuetek Złotych Bobrów Przedsiębiorczości. Nagroda przyznawana jest osobom, których działania przyczyniają się do rozwoju i promocji gminy Bobrowniki.

Wyjątkową chwilą było wręczenie Ks. Włodzimierzowi Torbusowi Złotego Krzyża Zasług nadanego Mu na wniosek Wojewody,  postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 października 2017 roku.  Odznaczenie to jest uhonorowaniem zasług i czynów ks. Torbusa dla społeczności Rogoźnika. Inicjatorem nominacjibył Wójt Gminy Bobrowniki, Arkadiusz Ziemba. W imieniu Prezydenta odznaczenie wręczył Wicewojewoda Śląski, Mariusz Trepka.

W uroczystości, obok Wojewody, Mariusza Trepki uczestniczyli także Posłowie na Sejm RP: Barbara Chrobak, Barbara Dolniak i Waldemar Andzel, Przewodniczący Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii Kazimierz Karolczak, oraz Radni Powiatu i Gminy Bobrowniki.  Równie licznie jak co roku dopisali mieszkańcy Gminy Bobrowniki, którzy wspólnie z samorządem pragnęli świętować tę wyjątkową rocznicę.

Pierwszą część uroczystości rozpoczęło uroczyste odśpiewanie Hymnu Polskiego, a następnie głos zabrał gospodarz tego wieczoru - Wójt Gminy Bobrowniki, Arkadiusz Ziemba. W swoim wystąpieniu przypomniał jak ważny był i jest w życiu Polaków patriotyzm.  Wójt wygłosił jednocześnie krótką laudację przed odznaczeniem Ks. Torbusa. Po wręczeniu honorowego odznaczenia  głos zabrał Odznaczony. Ksiądz podkreślał głębokie wzruszenie i wagę duchową wydarzenia nawiązując do symboliki krzyża. Była to chwila wyjątkowo poruszająca.

Następnie przyszedł czas na lokalne nagrody.

W tym roku Kapituła Złotych Bobrów Przedsiębiorczości wyłoniła czterech laureatów. W kategorii Pro Publico Bono, uhonorowano: prof. dr hab. inż. Marka Pawełczyka, Halinę Gajdzik oraz Damiana Reszkę. Natomiast w kategorii Lider gospodarczy nagrodzony został dr Grzegorz Czempik.

Każdy z beneficjentów zabrał głos dziękując za uznanie swojej działalności. Prof. Marek Pawełczyk podkreślił swój związek z gminą od urodzenia i radość z jej dynamicznego rozwoju, zwracając jednocześnie uwagę na szanse jakie upatruje w członkostwu Gminy w Metropolii. Uhonorowana Halina Gajdzik dziękowała za uznanie swojej pracy na rzecz Zabytkowego Kościoła w Bobrownikach. Podziękowała również za otwarcie samorządu gminy na wspieranie dziedzictwa kulturowego, a w szczególny sposób podziękowała za wspieranie wniosku Parafii o dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Posłowi Andzlowi. Damian Reszka odniósł się do sukcesów działalności swojego Klubu Sportu i Przygód Zorza, który kształci czołówkę sportu psich zaprzęgów w kraju i na świecie. Zawodnicy z dumą noszą na piersi herb Gminy Bobrowniki. Dr Czempik również podziękował za uznanie swojej działalności. 
W rozrywkowej części wieczoru wystąpili:  w patriotycznym repertuarze Orkiestra Dęta z Twardowic, młodych artyści – laureaci festiwalu szanujmy wspomnienia, oraz Katarzyna Groniec w repertuarze piosenek Agnieszki Osieckiej.


data: 2017-11-13

Dzień Niepodległości w gminie Bobrowniki
Dzień Niepodległości w gminie Bobrowniki
Dzień Niepodległości w gminie Bobrowniki
Dzień Niepodległości w gminie Bobrowniki
Dzień Niepodległości w gminie Bobrowniki
Dzień Niepodległości w gminie Bobrowniki
Dzień Niepodległości w gminie Bobrowniki
Dzień Niepodległości w gminie Bobrowniki
Dzień Niepodległości w gminie Bobrowniki
Gmina Bobrowniki